
| Parameter | Value |
|---|---|
| Number of Pins | 14 |
| Lead Free | Lead Free |
| Current Rating | 150 mA |
| Dropout Voltage | 3 V |
| Output Current | 150 mA |
| Output Voltage | 2 V |
| Quiescent Current | 2.3 mA |
| Packaging | Tube |
| Polarity | Positive |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Min Input Voltage | 9.5 V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Line Regulation | 5 mV/V |
| Load Regulation | -2 mV/V |
| RoHS | Compliant |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
